Przepisy w transporcie ponadgabarytowym

Transport ponadgabarytowy ściśle określony jest przepisami prawa. Wymaga posiadania wielu uprawnień oraz pozwoleń. Nie wystarczy dysponować specjalistycznym sprzętem, należy także znać się na zasadach organizacji przewozów ładunków ponadnormatywnych. Zostały one zapisane w ustawie o „prawie ruchu drogowym” oraz ustawie „o drogach publicznych”.

W odpowiedniej jednostce administracji publicznej należy złożyć wniosek zawierający informacje na temat: wnioskodawcy, przewoźnika, nadawcy, terminu przejazdu, pojazdu, ładunku oraz trasy przejazdu. Jest to niezbędny krok, który umożliwi nam legalny transport ponadgabarytowy.

W Polsce na wydanie takiego zezwolenia czeka się 14 dni. Dlatego też, należy skontaktować się z firmą przewozową odpowiednio szybko. Najczęściej transport ponadgabarytowy odbywa się nocą, gdyż nie zakłóca on wówczas ruchu użytkownikom dróg.

Należy pamiętać także, że za zezwolenia trzeba wnieść odpowiednie opłaty. Do tego dochodzą koszta związane z załadunkiem i rozładunkiem towaru oraz jego odpowiednim zabezpieczeniem. By cały proces odbył się szybko, sprawnie i bez żadnych dodatkowych problemów, należy zwrócić się do fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Takim fachowcem z pewnością jest firma Maxi Cargo. Zapraszamy!